Czy na pewno konto walutowe?

Czy na pewno konto walutowe?

Zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie o to, które konto walutowe wybrać i jakie warunki powinna spełniać idealna oferta banku, dobrze się zastanów czy konto walutowe na pewno jest Ci potrzebne. Być może kwestia ta jest znacznie mniej oczywista, niż Ci się wydaje.

Ilość kont walutowych wzrasta z reguły w okresie wakacyjnym. Oznacza to, że chętnie zakładamy konta, gdyż do głowy przychodzi nam jedna myśl – posiadając konto w walucie kraju, do którego się wybieramy, zaoszczędzimy na kursach walut i nie będziemy musieli się martwić wahaniami tych kursów. Pomysł ten jednak niekoniecznie jest tak dobry, jak się na początku wydaje. Konto walutowe wiąże się z opłatami – albo za prowadzenie konta, albo za dokonywane przelewy. Jeśli dobrze nie przeliczymy kosztów, może się okazać, że kwota, którą wydamy na korzystanie z konta walutowego będzie wyższa od tej, którą stracilibyśmy na różnicach kursów.

Konto walutowe zaleca się najczęściej wtedy, gdy ma ono służyć czemuś więcej, niż jednorazowej wycieczce. Jeżeli często udajemy się za granicę, dokonujemy zakupów w sieci lub współpracujemy z zagranicznymi firmami. Wówczas utrzymywanie konta ma sens i jest ono realnie wykorzystywane. Jednak również i tutaj możemy podjąć niewłaściwą decyzję i popełnić coś na zasadzie finansowego faux pas. Konto w naszym kraju, nawet dedykowane walucie, w której otrzymamy przelew od zagranicznego pracodawcy czy klienta, nie oznacza braku opłat za transakcję z perspektywy zlecającego przelew. Oznacza to, że zmusimy zatrudniającą nas firmę lub współpracownika czy klienta do poniesienia dodatkowych kosztów, co nie zawsze jest pożądane i może być źle odebrane.

Porównując więc kolejne konta walutowe, pamiętajmy także o porównaniu najkorzystniejszej oferty konta walutowego z alternatywnymi rozwiązaniami. Są nimi zwykłe konto złotówkowe lub konto w banku innego kraju – o ile tylko mamy możliwość jego założenia.

www.volumesensation.pl

Zostaw Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *